Билките и други естествени продукти могат много да ни помогнат, когато гърлото „драска“ или боли.
Топла лимонова вода
Едно от най-ефикасните домашни средства срещу болки в гърлото е чаша топла вода (250 мл), в която са добавени сока от половин лимон и чаена лъжичка мед.
Флавоноидите на лимона с техните оксидантни свойства действат благоприятно срещу възпалението. Медът също има противовъзпалителен, а освен това и антибактериален ефект.
Гаргара със сол
При нужда можете да правите тази гаргара няколко пъти през деня. Разтворете 1 ч.л. сол във вряла вода, изчакайте я да изстине и я използвайте на 2-3 часа.
Солта спира размножаването на вредните бактерии, които причиняват болките в гърлото.
Гаргара със сода бикарбонат
Содата, също като солта, може да унищожи бактериите, без да навреди на здравето ви. Дори се препоръчва гаргарата със сода да е част от всекидневната хигиена
Ябълков оцет
Освен че съдържа много витамини, оцетът от ябълки е отличен дезинфектант, действа антибактериално и стимулира естествената имунна защита.
Във водна чаша с хладка вода разтворете 1 чаена лъжичка ябълков оцет и с тази течност правете гаргара 2-3 пъти дневно. Като допълнителен бонус от това лечение ще получите освежаване на дъха и намаляване на зъбния камък.
Салвия
Изключително ефикасна е и гаргарата със салвия. Накъсайте на ситно няколко пресни или сушени листа от салвия и ги залейте с половин литър вряла вода.
Оставете да киснат 10 минути и прецедете. Болката се успокоява почти веднага, особено ако се използват пресни листа.
Сироп от лук
Освен антиоксидантни свойства, които подсилват имунната система, лукът притежава и антибактериално действие.
За да си направите сироп, нарежете 6 глави лук, смесете ги с половин чаена чаша мед и ги оставете на водна баня в продължение на два часа. След това прецедете сиропа през марля.
Сироп от карамфил на зърна
Тази подправка успява бързо да намали болката в гърлото. Приготвянето на сиропа е много лесно – поставете 5-6 карамфилови зърна в 250 мл мед и ги оставете така за една нощ. На другия ден само махнете зърната и сиропът е готов за консумация.
Лавандула
Със силните си болкоуспокояващи и противовъзпалителни качества лавандулата нежно успокоява болното гърло.
Запарете 20 г лавандулов цвят в 1 л вряла вода за около 10 минути. Прецедете и пийте по 3 чаши на ден.
Евкалипт против възпалено гърло
Евкалиптът има признати качества в борбата с възпалителните процеси в горните дихателни пътища.
Те се дължат главно на веществото евкалиптол, съдържащо се в листата му. Можете да използвате евкалипта по различни начини.
Запарка
Запарете 2-3 г сухи листа в 150 мл вряла вода в продължение на 10 минути. Пийте по две чаши дневно.
Течен екстракт
Взимайте по 2-3 мл два пъти дневно.
Ароматно масло
Нужни са от 2 до 6 капки дневно. Не се препоръчва на деца и бременни жени.
Инхалации
Сложете 4-6 капки ароматно масло от евкалипт в 150 мл вряла вода. Покрийте главата си с кърпа и вдишвайте изпаренията. Повтаряйте процедурата до три пъти дневно.
Бяла ружа
Това нежно цвете може да ви спаси, когато възпалението на гърлото ви е лишило от глас. В литър вода се варят 30 г цвят от бяла ружа в продължение на 5 минути. Течността се оставя да престои 10 минути и се прецежда. Пият се по 4-5 чаши на ден.
Чесън
Чесънът е ефикасен срещу възпаленията. Сложете една скилидка в устата си и я смучете в продължение на няколко минути. Отделените вещества ще облекчат болката в гърлото.
Рецепта за лечебен чай при болно гърло
Нужни са ви:
1 чаена лъжичка настърган джинджифил
1 пръчка канела
2 супени лъжици настъргана лимонова кора
1/2 чаша вода
Смесете съставките в тенджера и оставете да къкри 15 минути. Изсипете три супени лъжици от сместа в чаша топла вода и пийте.
Запазете останалото за допълнителни чаши чай. Пийте от него по 2-3 пъти през деня.